2017
Výstava v galerii VAK
Jo hele takže. Ta fotka je z polskýho fašistickýho pochodu na Den nezávislosti kterej je 11. listopadu. Tenhle pochod se tu dělá už několik let a vždy po něm probíhá docela dost výtržnictví a centrum města je kvůli němu na celej den uzavřený. Sjížděj se sem fašouni z různejch zemí a vedou dlouhý antisemitistický, antiislamistický, rasistický a nacionalistický monology. Taky házej petardy, zapalujou světlice, v rukách držej šutry kdyby náhodou… Je to přehlídka anti stran. Zároveň je to dost i o církvi, v tomhle divnym “průvodu” městem jdou třeba ‘hnutí’ nebo jak to nazvat s vlajkama s Ježíšem nebo s oltářem s pannou Marií na nosítkách, ale třeba i takový hnutí co maj velký plakáty proti potratům. Tyhle podivný hnutí tu maj podporu od církve a vlastně tahle divná pravice tak celkem je podporovaná církví. Do toho jsou zde přítomni lidi, co jsou vožralý už ráno a chtěj se jen poprat, pak vyčilený staříci co si chtěj připomenout polskou sounáležitost, a pak rodiny s malejma dětma co chtěj vidět riot. Moje spolužačka z Turecka se tam byla taky podívat a přišlo jí to děsně kjut. Když se začne zpívat polská hymna, Varšava zrudne světlicema a čas se divně zastaví.
Letošní heslo bylo My chcemy Boga.
Ke konci průvodu byly stánky s pivkem a klobásama a na hlavnim “podiu” kněz, co za tyhle výtržníky odříkával Zdrávas Maria.
Je to konec. Když to vidím, bolí mě to u srdíčka stejně jako fronty v obchoďácích. Kapitalismus tu hodně fičí, takže vybrání obchodu s botama mi přijde docela v klidu. Poláci ve svym volnym čase jenom nakupujou a zevlej v nákupních galeriích.

Klidně to přečti jako moje úvodní slovo nebo tak něco, jak chceš). Nebo závěrečný, po křičení… Ale líbilo by se mi, kdybys to celý dělala ty a ne Hanka. Líbí se mi tě postavit do pozice performera, obzvlášť když je to moje výstava beze mě.
Teď už to začínám brát docela vážně!