2022
Anna Tesařová/A wee bit of Heritage; Galerie mladých; 12. 1. - 26. 2. 2022
Slovo wee je skotským synonymem anglického little. Název A wee bit of Heritage představuje snahu o alespoň malé nahlédnutí do kulturního dědictví severo-skotského městečka Wick s téměř devíti tisíci obyvateli. Město bývalo strategickým bodem rybolovu a hlavním přístavem severu Skotska.

Situace se ale za poslední roky změnila, sledi jsou už desítky let vylovení, lov krabů nevynáší jako dřív, jaderná elektrárna je odstavena a jednou z mála věcí, které zde fungují a jsou atraktivní i pro turisty je distilérka, nukleární archiv a The Wick Heritage Museum. Muzeum provozují dobrovolníci všech generací a každý obyvatel města ho zná a alespoň jednou ročně navštíví.

Paměť místa je zde pečlivě uchovávaná v souborech užitých předmětů, fotografií a drobností ve vitrínách nebo v celých místnostech, které doplňují mnohdy nefungující videa a všudypřítomné osvěžovače vzduchu. Nasazení, se kterým dobrovolníci uchovávají svou vlastní historii, je dojemné a odzbrojující. Anna Tesařová prostřednictvím své lyrické dokumentace muzea mluví i o síle obrazů a touze nebýt zapomenut.


 Kurátorka: Ivana Hrončeková


Dokumentace: Eva Rybářová

 
Report Artyčok TV
 
https://artycok.tv/46302/a-wee-bit-of-heritage?fbclid=IwAR2TG-BQ5T28haVb...
recenze od Miroslava Maixnera
 
https://artalk.cz/2022/02/23/kdyz-se-z-umeni-stava-divoka-antropologie/?...
recenze od Heleny Todorové
 
https://art.ceskatelevize.cz/inside/jakesi-male-skotske-mesto-a-kolik-zp...